ازمون تافل 

ازمون تافل ای بی تی TOEFL iBT امتحانی است که چهار مهارت شما را در زبان انگلیسی ارزیابی می کند. این قسمت ها عبارتند از مهارت خواندن و درک مفاهیم Reading ، مهارت شنیداریListening ، مهارت نوشتاری  Writing و مهارت گفتاری Speaking.  در ادامه این مهارت ها به اختصار شرح داده می شوند.

این امتحان توسط سایت رسمی سازمان ای تی اس برگزار ‌شده و در بیش از شش هزار موسسه در بیش از یکصدو سی کشور جهان پذیرفته می شود. امروزه تافل به عنوان یک آزمون جامع برای افراد غیر انگلیسی زبان مدرک ارزیابی برای ورود به دانشگاه های سراسر دنیا و همچنین برای کاریابی محسوب می شود. از سال 2005 تافل ای بی تی به میزان قابل توجهی جایگزین تافل مبتنی بر دفترچه Paper-based و تافل مبتنی بر کامپیوتر Computer-based شده است.  شرکت کنندگان این آزمون موظفند در محل آزمون در تاریخ و ساعتی که از قبل توسط سایت ای تی اس به آنها ارائه شده حضور پیدا کنند. امتحان بطور یکپارچه از طریق اینترنت برگزار شده و پاسخ های شرکت کنندگان برای مرکز تصیح ارسال می شود. فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود سه هفته است  و اعتبار این نمره دو سال می باشد.

از مزایای این آزمون می توان به چندین مورد اشاره کرد که عبارتند از اینکه برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید آن بر گرامر بود، این آزمون تمامی مهارتهای زبانی را پوشش می‌دهد علاوه بر این یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر دفترچه مجاز است که به داوطلب آزادی عمل بیشتری می دهد. این آزمون هر ماه چند بار برگزار می شود و به داوطلبین آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون داده می شود. این آزمون چهار ساعته و دارای چهار بخش است که هر بخش ممکن است یک یا چند مهارت را مورد آزمایش قرار دهد. توجه کنید که ممکن است یک یا چند بخش به صورت طولانی یهنی طولانی تر از حد معمول آن بخش ارائه شوند که در این حالت مشخص نیست کدام بخش از سوالها واقعا تصحیح شده و جزو نمره در نظر گرفته می‌شوند. وقوع این حالت به صورت تصادفی است.

تفاوتهای تافل ای بی تی با تافل های قدیمی تر:

تافل ای بی تی بخش جديدي به نام بخش گفتاري Speaking دارد که در مقابل بخش ساختار Structure در تافل هاي کتبي و کامپيوتري است که در آی بی تی وجود نداشته و حذف شده است. در ای بی تی گرامر بطور غيرمستقيم در تمام بخشهاي اين آزمون مورد سنجش قرار مي‌گيرد. سخنراني‌ها و گفتگوها در بخش شنيداري Listening طولاني‌تر شده‌اند و خلاصه نويسي Note taking نيز مجاز مي‌باشد. در بخش درک مطلب Reading نوع سؤالات متنوع‌تر شده بعنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته مي‌شود اطلاعات را طبقه‌بندي کنند و يا جدولي را پر کنند. تايپ کردن در بخش نوشتاري Writing الزامي است. البته منظور این نیست که مانند یک تایپست حرفه ای تایپ کنید. همین مقدار که بتوانید حروف انگلیسی را به آسانی روی کیبرد پیدا کنید کافی است. فراموش نکنید که سرعت در تمامی بخش های تافل نقش به سزایی ایفا می کند و تقویت سرعت فقط نیازمند تمرین، تمرین و تمرین است.

سیستم نمره یا امتیاز دهی در تافل:

سیستم کلی ارزیابی نمره یک داوطلب در ای بی تی بر اساس مقیاس صفر تا صدوبیست می باشد که در واقع برای هر یک از مهارت ها سی نمره در نظر گرفته شده است که مجموع این نمرات تشکیل دهنده نمره نهایی داوطلب است. برای مثال:

26

28

24

22

Reading

Listening

Writing

Speaking

100

Total SCORE

 

برای مشاهده جدول دقیق و جدول مقایسه ایی سیستم نمره ای بی تی اینجا کلیک کنید.

قسمت های مختلف تافل ای بی تی:

۱- بخش خواندن و درک مطلب Reading

اين بخش از آزمون تافل معمولا از سه متن آکادميک تشکيل شده است که بعد از هر کدام چندين پرسش مطرح مي‌شود. در هر یک از اين متن‌ها در حدود 650 تا 750 کلمه وجود دارد. دو ويژگي اضافه شده به بخش درک مطلب يکي فهرست لغات و ديگري يک گزينه تجديد نظر مي‌باشد. فهرست لغات به شما امکان مي‌دهد که معني کلمات کليدي موجود در متن را بيابيد و با گزينه تجديد نظرمي‌توانيد بازگشته و در پاسخهايتان تجديد نظر کنيد.

o        برای مشاهده نوع سؤالات اینجا کلیک کنید.

o         برای مشاهده نمونه سؤالات اینجا کلیک کنید.

o         برای مشاهده پاسخ نمونه اینجا کلیک کنید. 

۲بخش شنيداري Listening

این بخش از آزمون تافل توانايي شما را در درک مکالمات انگليسي، آنگونه که در آمريکاي شمالي صحبت مي‌شود، ارزيابي مي‌کند. بخش شنيداري تافل ای بی تی از دو مکالمه و چهار سخنراني درسي همراه با پرسشهاي متنوع تشکيل شده است.

o         برای مشاهده نوع سؤالات اینجا کلیک کنید.

o         برای مشاهده نمونه سؤالات اینجا کلیک کنید.

o         برای مشاهده پاسخ نمونه اینجا کلیک کنید.

 

۳بخش نوشتاري Writing

اين بخش از آزمون تافل توانايي داوطلب در به کار گيري ساختار های گرامری و همچنین لغات و اصطلاحات، جهت برقراري ارتباط در يک محيط آکادمیک و دانشگاهي را مورد سنجش قرار مي‌دهد. اين بخش به دو قسمت تقسيم مي‌شود. قسمت تلفيقي یا integrated و قسمت مستقل یا independent که تايپ کردن براي هر دو قسمت ضروري است. در قسمت تلفيقي می بایست در ابتدا متن کوتاهي را بخوانيد که حدودا از250 تا 300 کلمه تشکیل شده است، سپس به يک سخنرانی کوتاه و مرتبط با متن گوش می دهيد. بعد از آن شما بايد با استفاده از اطلاعاتي که از متن و سخنراني بدست آورده‌ايد به يک پرسش پاسخ دهيد. به شما 20 دقيقه فرصت داده مي‌شود که پاسخ خود را که بايد بين 150 تا 225 کلمه باشد، بنويسيد. اما در قسمت مستقل independent بخش نوشتاري به شما 20 دقيقه فرصت داده مي‌شود که انشاء کوتاهي در حدود 300 کلمه درباره يک موضوع خاص بنويسيد.

o         برای مشاهده نوع سؤالات اینجا کلیک کنید.

o         برای مشاهده نمونه سؤالات اینجا کلیک کنید.

o         برای مشاهده پاسخ نمونه اینجا کلیک کنید.

 

۴بخش گفتاري Speaking

اين بخش از آزمون تافل ای بی تی از شش قسمت تشکیل شده که دو قسمت آن به صورت مستقل independent و چهار قسمت آن به صورت تلفيقي integrated مي‌باشد که عبارتند از:

·         دو قسمت مستقل independent درباره موضوعات معمولي و آزاد. داوطلبان بايد با استفاده از دانش و تجارب شخصي خود در مورد يک موضوع خاص دیدگاه خود را تعیین کرده و آن را توضيح دهند.

·         دو قسمت تلفيقي integrated بر اساس خواندن و شنيدن که شامل يک متن کوتاه و يک سخنرانی کوتاه است. داوطلبان می بایست اطلاعاتي را که از اين دو طريق بدست مي‌آورند با هم تلفيق کرده و در پاسخ خود به کار گيرند.

·         دو قسمت تلفيقي integrated بر اساس شنيدن يک سخنراني يا گفتگوي کوتاه. داوطلبان می بايست نکات کليدي موجود در آنچه که مي‌شنوند را بطور خلاصه در پاسخ‌هايشان ارائه دهند.

 

        نمونه سوالات ازمون تافل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

اینجانب امین صباغان کارشناس ارشد رشته ی آموزش زبان انگلیسی می باشم که مدرک خود را از دانشگاه اصفهان دریافت نموده و از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه ی تدریس دوره ها ی عمومی و تخصصی به صورت حرفه ای آغاز نموده ام. در این مدت،  زبان آموزان زیادی با شرکت در کلاس های من، در زمینه ی مکالمه و تست های تخصصی آیلتس و تافل توانسته اند نتیجه ی مطلوبی به دست آورند. از این رو، این وبسایت برای آموزش IELTS و TOEFL به صورت مجازی و آنلاین طراحی شده که با مدیریت اینجانب  برای خدمت به شما دوستان عزیز می باشد .

“امیدوارم بتوانم در آموزش این عنواین نقش مفیدی داشته باشم”

نماد اعتماد

به پرداخت بانک ملت

کلیه حقوق این سایت متعلق به ieltsvid می باشد.

طراحی سایت: ارتباط گستران پویا